PYBE10-Q48-D12
Manufacturer
CUI Inc.Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Datasheet
DatasheetPackage
24-DIP Module, 9 Leads
Request for Quotation
PYBE10-Q48-D12
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 18V - 75V Input
PYBE10-Q48-D12
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | CUI Inc. |
| Series | PYBE10 (10W) |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 416mA, 416mA |
| Power (Watts) | 10 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Efficiency | 87% |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP Module, 9 Leads |
| Size / Dimension | 1.26" L x 0.79" W x 0.43" H (32.0mm x 20.0mm x 10.8mm) |
| Base Product Number | PYBE10 |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |