QA153HC-1504R3
QA153HC-1504R3
QA153HC-1504R3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QA153HC-1504R3
  • Description
    DC/DC CONVERTER 15V 15/-4.0V 2.2
  • Package
    10-SIP Module, 5 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -4V 120mA, 120mA 13.5V - 16.5V Input
Quick Inquiry
QA153HC-1504R3
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 13.5V
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -4V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 120mA, 120mA
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 87%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 10-SIP Module, 5 Leads
Size / Dimension 1.08" L x 0.37" W x 0.47" H (27.4mm x 9.5mm x 12.0mm)
Base Product Number -
Voltage - Isolation 5 kV