QRF1220R30
Manufacturer
Powerex Inc.Description
DIODE MOD GP 1200V 140A MOD
Datasheet
DatasheetPackage
Module
Request for Quotation
QRF1220R30
lmages are for reference only.QRF1220R30
DIODE MOD GP 1200V 140A MOD
DatasheetModule
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Diode Array 1 Pair Common Anode 1200 V 140A (DC) Chassis Mount Module
QRF1220R30
| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | Powerex Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 140A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3.5 V @ 140 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 1200 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |