QSCF201Q5R6B1GV001T
QSCF201Q5R6B1GV001T
QSCF201Q5R6B1GV001T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QSCF201Q5R6B1GV001T
  • Manufacturer
    Johanson Technology Inc.
  • Description
    CAP CER 5.6PF 200V C0G/NP0 0402
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
5.6 pF ±0.1pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
QSCF201Q5R6B1GV001T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Johanson Technology Inc.
Series S
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 5.6 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.61mm)