QSCP251Q150G1GV001T
QSCP251Q150G1GV001T
QSCP251Q150G1GV001T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QSCP251Q150G1GV001T
  • Description
    CAP CER 15PF 250V C0G/NP0 0603
  • Delivery Services
15 pF ±2% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
QSCP251Q150G1GV001T
Series S
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.89mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute QSCP251Q150G1GV001T QSCP251Q100F1GV001T QSCP251Q100G1GV001T QSCP251Q100J1GV001T
Part Number QSCP251Q150G1GV001T QSCP251Q100F1GV001T QSCP251Q100G1GV001T QSCP251Q100J1GV001T
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 15PF 250V C0G/NP0 0603 CAP CER 10PF 250V NP0 0603 CAP CER 10PF 250V C0G/NP0 0603 CAP CER 10PF 250V C0G/NP0 0603