QSCP251Q1R2C1GV001T
QSCP251Q1R2C1GV001T
QSCP251Q1R2C1GV001T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QSCP251Q1R2C1GV001T
  • Description
    CAP CER 1.2PF 250V NP0 0603
  • Delivery Services
1.2 pF ±0.25pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
QSCP251Q1R2C1GV001T
Series S
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.2 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.89mm)