QSCT251Q2R0D1GV001E
QSCT251Q2R0D1GV001E
QSCT251Q2R0D1GV001E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QSCT251Q2R0D1GV001E
  • Manufacturer
    Johanson Technology Inc.
  • Description
    CAP CER 2PF 250V NP0 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
2 pF ±0.5pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
QSCT251Q2R0D1GV001E
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Johanson Technology Inc.
Series S
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2 pF
Tolerance ±0.5pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.046" (1.17mm)