R0.25D12-053.3/P
R0.25D12-053.3/P
R0.25D12-053.3/P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    R0.25D12-053.3/P
  • Manufacturer
    Recom Power
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-3.3V 250MW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    12-SMD Module, 10 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 3.3V -3.3V 38mA, 38mA 4.5V - 5.5V Input
Quick Inquiry
R0.25D12-053.3/P
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Recom Power
Series ECONOLINE R0.25D (0.25W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 38mA, 38mA
Power (Watts) 250 mW
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 60 ~ 70%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-SMD Module, 10 Leads
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number R0.25D12-053.3
Voltage - Isolation 1 kV