R0.25D12-1512/P
R0.25D12-1512/P
R0.25D12-1512/P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    R0.25D12-1512/P
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-12V 250MW
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 10.4mA, 10.4mA 13.5V - 16.5V Input
Quick Inquiry
R0.25D12-1512/P
Manufacturer Recom Power
Series ECONOLINE R0.25D (0.25W)
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 13.5V
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) 250 mW
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 60 ~ 70%
Package / Case 12-SMD Module, 10 Leads
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Standard Number -
Base Product Number R0.25D12-1512
Voltage - Isolation 1 kV