R0.25S8-3.305/EP
R0.25S8-3.305/EP
R0.25S8-3.305/EP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    R0.25S8-3.305/EP
  • Manufacturer
    Recom Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 5V 250MW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SMD Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 50mA 2.97V - 3.63V Input
Quick Inquiry
R0.25S8-3.305/EP
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Recom Power
Series ECONOLINE R0.25S/E (0.25W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.97V
Voltage - Input (Max) 3.63V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 50mA
Power (Watts) 250 mW
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 75%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD Module
Size / Dimension 0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number R0.25S8-3.305
Voltage - Isolation 1 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute R0.25S8-3.305/E R0.25S8-3.305/E-R R0.25S8-3.305/EP-R R0.25S8-3.305
Part Number R0.25S8-3.305/E R0.25S8-3.305/E-R R0.25S8-3.305/EP-R R0.25S8-3.305
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 5V 250MW DC DC CONVERTER 5V 250MW DC DC CONVERTER 5V 250MW DC DC CONVERTER 5V 250MW