R0.25S8-3.324
R0.25S8-3.324
R0.25S8-3.324
lmages are for reference only.
  • Part Number
    R0.25S8-3.324
  • Description
    DC DC CONVERTER 24V 250MW
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 10.4mA 3V - 3.6V Input
Quick Inquiry
R0.25S8-3.324
Manufacturer Recom Power
Series ECONOLINE R0.25S (0.25W)
Packaging Tube
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 10.4mA
Power (Watts) 250 mW
Applications ITE (Commercial)
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 60 ~ 70%
Package / Case 8-SMD Module
Size / Dimension 0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Standard Number -
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute R0.25S8-3.324-R R0.25S8-3.324/P R0.25S8-3.324/P-R R0.25S8-3.305
Part Number R0.25S8-3.324-R R0.25S8-3.324/P R0.25S8-3.324/P-R R0.25S8-3.305
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 24V 250MW DC DC CONVERTER 24V 250MW DC DC CONVERTER 24V 250MW DC DC CONVERTER 5V 250MW