R1D-153.3/HP
R1D-153.3/HP
R1D-153.3/HP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    R1D-153.3/HP
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 3.3V -3.3V 152mA, 152mA 13.5V - 16.5V Input
Quick Inquiry
R1D-153.3/HP
Manufacturer Recom Power
Series ECONOLINE R1D (1W)
Packaging Tube
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 13.5V
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 152mA, 152mA
Power (Watts) 1 W
Applications ITE (Commercial), Medical
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 75%
Package / Case 10-SMD Module, 6 Leads
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Base Product Number R1D-153.3
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute R1D-153.3/H R1D-153.3/H-R R1D-153.3/HP-R R1D-153.3
Part Number R1D-153.3/H R1D-153.3/H-R R1D-153.3/HP-R R1D-153.3
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W