R1D10-053.3-R
Manufacturer
Recom PowerDescription
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
Datasheet
DatasheetPackage
10-SMD Module
Request for Quotation
R1D10-053.3-R
lmages are for reference only.R1D10-053.3-R
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
Datasheet10-SMD Module
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 3.3V -3.3V 152mA, 152mA 4.5V - 5.5V Input
R1D10-053.3-R
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Recom Power |
| Series | ECONOLINE R1D (1W) |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | -3.3V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 152mA, 152mA |
| Power (Watts) | 1 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | SCP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Efficiency | 75% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-SMD Module |
| Size / Dimension | 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | R1D10-053.3 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |