RC0402F473CS
RC0402F473CS
RC0402F473CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RC0402F473CS
  • Manufacturer
    Samsung Electro-Mechanics
  • Description
    RES 47K OHM 1% 1/32W 01005
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    01005 (0402 Metric)
  • Delivery Services
47 kOhms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RC0402F473CS
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Samsung Electro-Mechanics
Series RC
Resistance 47 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.03W, 1/32W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package 01005
Ratings -
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.006" (0.15mm)