RC0402F5R49CS
RC0402F5R49CS
RC0402F5R49CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RC0402F5R49CS
  • Description
    RES 5.49 OHM 1% 1/32W 01005
  • Delivery Services
5.49 Ohms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RC0402F5R49CS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 5.49 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.03W, 1/32W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.006" (0.15mm)