RC1005F2R10CS
RC1005F2R10CS
RC1005F2R10CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RC1005F2R10CS
  • Manufacturer
    Samsung Electro-Mechanics
  • Description
    RES 2.1 OHM 1% 1/16W 0402
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
2.1 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RC1005F2R10CS
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series RC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 2.1 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)