RC1005F5232CS
RC1005F5232CS
RC1005F5232CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RC1005F5232CS
  • Description
    RES SMD 52.3K OHM 1% 1/16W 0402
  • Delivery Services
52.3 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RC1005F5232CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Samsung Electro-Mechanics
Series RC
Resistance 52.3 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)