RC1005F6041CS
RC1005F6041CS
RC1005F6041CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RC1005F6041CS
  • Manufacturer
    Samsung Electro-Mechanics
  • Description
    RES SMD 6.04K OHM 1% 1/16W 0402
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
6.04 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RC1005F6041CS
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series RC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 6.04 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RC1005F6041CS RC1005F6040CS RC1005F6042CS RC1005F6043CS
Part Number RC1005F6041CS RC1005F6040CS RC1005F6042CS RC1005F6043CS
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES SMD 6.04K OHM 1% 1/16W 0402 RES SMD 604 OHM 1% 1/16W 0402 RES SMD 60.4K OHM 1% 1/16W 0402 RES SMD 604K OHM 1% 1/16W 0402