RC1608J000CS
RC1608J000CS
RC1608J000CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RC1608J000CS
  • Description
    RES SMD 0 OHM JUMPER 1/10W 0603
  • Delivery Services
0 Ohms Jumper Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RC1608J000CS
Series RC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 0 Ohms
Tolerance Jumper
Power (Watts) -
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)