RC1608J122CS
RC1608J122CS
RC1608J122CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RC1608J122CS
  • Description
    RES SMD 1.2K OHM 5% 1/10W 0603
  • Delivery Services
1.2 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RC1608J122CS
Series RC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1.2 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)