RCHV1101M1TDE7002
Manufacturer
Taiyo YudenDescription
CAP ALUMHYB 100UF 20% 25V SMD
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can - SMD
Request for Quotation
RCHV1101M1TDE7002
lmages are for reference only.RCHV1101M1TDE7002
CAP ALUMHYB 100UF 20% 25V SMD
DatasheetRadial, Can - SMD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
100 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 10000 Hrs @ 105°C
RCHV1101M1TDE7002
| Category | Capacitors - Aluminum Polymer Capacitors - |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | HV1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Hybrid |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 200 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |