RCMM0251R0JKS14
RCMM0251R0JKS14
RCMM0251R0JKS14
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RCMM0251R0JKS14
  • Manufacturer
    Vishay Sfernice
  • Description
    RES 51 OHM 5% 1/2W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
51 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Quick Inquiry
RCMM0251R0JKS14
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Vishay Sfernice
Series RCMM
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 51 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)