RCS0603J752CS
RCS0603J752CS
RCS0603J752CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RCS0603J752CS
  • Manufacturer
    Samsung Electro-Mechanics
  • Description
    RES 7.5K OHM 5% 1/20W 0201
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
7.5 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RCS0603J752CS
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series RCS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 7.5 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package 0201
Ratings -
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.010" (0.25mm)