RCS1005F3090CS
RCS1005F3090CS
RCS1005F3090CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RCS1005F3090CS
  • Description
    RES 309 OHM 1% 1/16W 0402
  • Delivery Services
309 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RCS1005F3090CS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 309 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)