RCS1005F6491CS
RCS1005F6491CS
RCS1005F6491CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RCS1005F6491CS
  • Description
    RES 6.49K OHM 1% 1/16W 0402
  • Delivery Services
6.49 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RCS1005F6491CS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 6.49 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RCS1005F6491CS RCS1005F6490CS RCS1005F6492CS RCS1005F6493CS
Part Number RCS1005F6491CS RCS1005F6490CS RCS1005F6492CS RCS1005F6493CS
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 6.49K OHM 1% 1/16W 0402 RES 649 OHM 1% 1/16W 0402 RES 64.9K OHM 1% 1/16W 0402 RES 649K OHM 1% 1/16W 0402