RCS1005J220CS
RCS1005J220CS
RCS1005J220CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RCS1005J220CS
  • Description
    RES 22 OHM 5% 1/16W 0402
  • Delivery Services
22 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RCS1005J220CS
Series RCS
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 22 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)