RCS1608F270CS
RCS1608F270CS
RCS1608F270CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RCS1608F270CS
  • Description
    RES 27 OHM 1% 1/10W 0603
  • Delivery Services
27 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RCS1608F270CS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 27 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)