RCS2012F3R16CS
RCS2012F3R16CS
RCS2012F3R16CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RCS2012F3R16CS
  • Manufacturer
    Samsung Electro-Mechanics
  • Description
    RES 3.16 OHM 1% 1/8W 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
3.16 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RCS2012F3R16CS
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series RCS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 3.16 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RCS2012F3R16CS RCS2012F100CS RCS2012F101CS RCS2012F1020CS
Part Number RCS2012F3R16CS RCS2012F100CS RCS2012F101CS RCS2012F1020CS
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 3.16 OHM 1% 1/8W 0805 RES 10 OHM 1% 1/8W 0805 RES 100 OHM 1% 1/8W 0805 RES 102 OHM 1% 1/8W 0805