RCS2012F474CS
RCS2012F474CS
RCS2012F474CS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RCS2012F474CS
  • Description
    RES 470K OHM 1% 1/8W 0805
  • Delivery Services
470 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
Quick Inquiry
RCS2012F474CS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 470 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)