RD10AB16RGT
RD10AB16RGT
RD10AB16RGT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RD10AB16RGT
  • Description
    SWITCH ROTARY DIP HEX 0.15A 50V
  • Delivery Services
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 150mA 50VDC
Quick Inquiry
RD10AB16RGT
Series RD10
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Circuit Hexadecimal
Number of Positions 16
Current Rating (Amps) 150mA
Voltage Rating 50VDC
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.555" (14.10mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable Yes
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length 0.394" (10.00mm)