RG0603P-3651-B-T10
RG0603P-3651-B-T10
RG0603P-3651-B-T10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RG0603P-3651-B-T10
  • Manufacturer
    Susumu
  • Description
    RES 3.65K OHM 0.1% 1/16W 0201
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
3.65 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RG0603P-3651-B-T10
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Susumu
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Susumu
Series RG
Resistance 3.65 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package 0201
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)