RG1005V-7680-W-T1
RG1005V-7680-W-T1
RG1005V-7680-W-T1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RG1005V-7680-W-T1
  • Description
    RES SMD 768 OHM 0.05% 1/16W 0402
  • Delivery Services
768 Ohms ±0.05% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RG1005V-7680-W-T1
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 768 Ohms
Tolerance ±0.05%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)