RG1608N-1622-B-T1
RG1608N-1622-B-T1
RG1608N-1622-B-T1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RG1608N-1622-B-T1
  • Manufacturer
    Susumu
  • Description
    RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/10W 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
16.2 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RG1608N-1622-B-T1
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Susumu
Series RG
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 16.2 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)