RG2012V-432-B-T5
RG2012V-432-B-T5
RG2012V-432-B-T5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RG2012V-432-B-T5
  • Description
    RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/8W 0805
  • Delivery Services
4.3 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RG2012V-432-B-T5
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 4.3 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)