RG2012V-562-B-T1
Manufacturer
SusumuDescription
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Request for Quotation
RG2012V-562-B-T1
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
5.6 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
RG2012V-562-B-T1
| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Susumu |
| Series | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Susumu |
| Series | RG |
| Resistance | 5.6 kOhms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient | ±5ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.020" (0.50mm) |