RG3216V-2800-B-T5
RG3216V-2800-B-T5
RG3216V-2800-B-T5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RG3216V-2800-B-T5
  • Description
    RES SMD 280 OHM 0.1% 1/4W 1206
  • Delivery Services
280 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RG3216V-2800-B-T5
Series RG
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 280 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)