RH2B-ULDC100-110V
Manufacturer
IDECDescription
RELAY PLUG-IN DPDT 10A 110VDC
Request for Quotation
RH2B-ULDC100-110V
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 100 ~ 110VDC Coil Socketable
RH2B-ULDC100-110V
| Category | Relays - Power Relays-Over 2 Amps - |
| Manufacturer | IDEC |
| Series | RH |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Voltage | 100 ~ 110VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 10 A |
| Switching Voltage | 240VAC, 30VDC - Max |
| Load - Max Switching | 2400VA, 300W |
| Coil Current | 9 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | Lighted Indicator |
| Termination Style | Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | - |
| Must Release Voltage | - |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 20 ms |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Approval Agency | CE, CSA, cURus, TUV |
| Relay Type | General Purpose |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Coil Resistance | 12.25 kOhms |