RLP011R000FS14
RLP011R000FS14
RLP011R000FS14
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RLP011R000FS14
  • Manufacturer
    Vishay Sfernice
  • Description
    SFERNICE FIXED RESISTORS
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
1 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Quick Inquiry
RLP011R000FS14
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Vishay Sfernice
Series RLP
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.276" L (2.50mm x 7.00mm)