RMCF01005FT18K0
RMCF01005FT18K0
RMCF01005FT18K0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMCF01005FT18K0
  • Manufacturer
    Stackpole Electronics Inc
  • Description
    RES 18K OHM 1% 1/32W 01005
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    01005 (0402 Metric)
  • Delivery Services
18 kOhms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMCF01005FT18K0
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RMCF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 18 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.03W, 1/32W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package 1005
Ratings -
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.006" (0.15mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RMCF01005FT18K0 RMCF01005FT18K2 RMCF01005FT18K7 RMCF01005FT100R
Part Number RMCF01005FT18K0 RMCF01005FT18K2 RMCF01005FT18K7 RMCF01005FT100R
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 18K OHM 1% 1/32W 01005 RES 18.2K OHM 1% 1/32W 01005 RES 18.7K OHM 1% 1/32W 01005 RES 100 OHM 1% 1/32W 01005