RMCF0603FG210R
RMCF0603FG210R
RMCF0603FG210R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMCF0603FG210R
  • Description
    RES 210 OHM 1% 1/10W 0603
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
210 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMCF0603FG210R
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RMCF
Resistance 210 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)