RMCF0805FT205R
RMCF0805FT205R
RMCF0805FT205R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMCF0805FT205R
  • Description
    RES 205 OHM 1% 1/8W 0805
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
205 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMCF0805FT205R
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 205 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)