RMCF1206FT825K
RMCF1206FT825K
RMCF1206FT825K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMCF1206FT825K
  • Description
    RES 825K OHM 1% 1/4W 1206
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
825 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMCF1206FT825K
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RMCF
Resistance 825 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)