RMCP0402FT300R
RMCP0402FT300R
RMCP0402FT300R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMCP0402FT300R
  • Description
    RES 300 OHM 1% 1/8W 0402
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
300 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMCP0402FT300R
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 300 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)