RMCP0603FT200K
RMCP0603FT200K
RMCP0603FT200K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMCP0603FT200K
  • Description
    RES 200K OHM 1% 1/4W 0603
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
200 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMCP0603FT200K
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 200 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)