RMCP1210FT20K5
RMCP1210FT20K5
RMCP1210FT20K5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMCP1210FT20K5
  • Description
    RES 20.5K OHM 1% 2/3W 1210
  • Delivery Services
20.5 kOhms ±1% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMCP1210FT20K5
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 20.5 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.667W, 2/3W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)