RMCP2010FT60K4
RMCP2010FT60K4
RMCP2010FT60K4
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMCP2010FT60K4
  • Description
    RES 60.4K OHM 1% 1W 2010
  • Package
    2010 (5025 Metric)
  • Delivery Services
60.4 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMCP2010FT60K4
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RMCP
Resistance 60.4 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package 2010
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)