RMCP2512FT100K
RMCP2512FT100K
RMCP2512FT100K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RMCP2512FT100K
  • Description
    RES 100K OHM 1% 2W 2512
  • Package
    2512 (6432 Metric)
  • Delivery Services
100 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
RMCP2512FT100K
Series RMCP
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 100 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package 2512
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)