RNCF0603BKE29R4
RNCF0603BKE29R4
RNCF0603BKE29R4
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RNCF0603BKE29R4
  • Description
    RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/6W 0603
  • Delivery Services
29.4 Ohms ±0.1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RNCF0603BKE29R4
Series RNCF
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 29.4 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.167W, 1/6W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)