RNCF0603DKE619R
RNCF0603DKE619R
RNCF0603DKE619R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RNCF0603DKE619R
  • Description
    RES SMD 619 OHM 0.5% 1/6W 0603
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
619 Ohms ±0.5% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RNCF0603DKE619R
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RNCF
Resistance 619 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.167W, 1/6W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)