RNCF0805BTC147K
RNCF0805BTC147K
RNCF0805BTC147K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RNCF0805BTC147K
  • Description
    RES SMD 147K OHM 0.1% 1/4W 0805
  • Delivery Services
147 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Quick Inquiry
RNCF0805BTC147K
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RNCF
Resistance 147 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)